Opublikowano:

30 pomysłów na zadania do kalendarza adwentowego

zadania do kalendarza adwentowego

Chociaż przygotowanie kalendarza adwentowego zajmuje sporo czasu, uwierzcie mi, że naprawdę warto. W towarzyszącej temu okresowi gorączce przedświątecznej, szaleństwie zakupowym, chwile spędzone z dziećmi, z rodziną okażą się bezcenne.

Kalendarz adwentowy możecie kupić gotowy lub możecie wykonać go samodzielnie. Wszystko zależy od Was. Prawdziwą kopalnią inspiracji jest Pinterest a w ostatnim czasie również Instagram. Zadania mogą być mniej lub bardziej czasochłonne a za ich wykonanie dzieci mogą otrzymać drobne słodkości lub małe zabawki (u nas zazwyczaj są to kolorowanki, spinki, gumki do włosów, długopisy, figurki lego, naklejki itp.). Oto lista zadań, które stosowaliśmy w poprzednich latach. Mam nadzieję, że wybierzecie coś dla siebie.

 1. Razem z całą rodziną przygotujcie wspólną kolację. Niech każdy ma jakiś wkład od siebie. Jedni niech nakrywają stół, inni zajmą się przygotowaniem posiłku. Usiądźcie wszyscy razem, odłóżcie telefony, wyłączcie telewizor i po prostu bądźcie razem, opowiadając jak minął Wam dzień.
 2. Wybierzcie się na świąteczny spacer. Zobaczcie ozdoby świąteczne u sąsiadów, w centrum miasta. Jeśli macie taką możliwość odwiedźcie jarmark  czy szopki bożonarodzeniowe.
 3. Ulepcie razem bałwana a jeśli nie ma śniegu przygotujcie go z waty lub styropianu.
 4. Kupcie karmnik i dokarmiajcie ptaki. To zadanie jest dobre na sam początek adwentu. Dzięki temu dłużej będziecie podglądać odwiedzające Was ptaki.
 5. Stwórzcie razem łańcuch na choinkę. Taki jak my kiedyś z bibuły (pamiętasz?) lub z kółek zrobionych z wycinanek.
 6. Wyślijcie kartki świąteczne bliskim osobom. To w dzisiejszych czasach już tak mało popularne. Przygotowanie kartek a także wycieczka na pocztę sprawi sporo radości nie tylko dzieciom ale także osobom, które je otrzymają.
 7. Przygotujcie papier, w który później zapakujcie świąteczne prezenty. Przyda się zwykły szary papier, do tego stempelki, farbki, szablony z choinkami itp.
 8. Poszukajcie informacji o tradycjach bożonarodzeniowych w innych krajach, dowiedzcie się skąd się wziął zwyczaj dekorowania choinki itp.
 9. Zróbcie sobie pamiątkowe zdjęcie (oczywiście nikogo nie może na nim zabraknąć) lub zróbcie krótki filmik. Teraz zastanów się jak mało zdjęć rodzinnych posiadasz w swoim albumie.
 10. Upieczcie razem pierniczki.
 11. Zaproście swoich bliskich (babcię, dziadka, przyjaciół, ciocię, wujka, sąsiada) na kawę czy herbatę. Spędźcie wspólnie miłe popołudnie.
 12. Przygotuj paczkę dla potrzebujących, może starsza sąsiadka potrzebuje pomocy?
 13. Napiszcie list do Świętego Mikołaja. To chyba zadanie, które sprawia największą radość. Wiadomo dlaczego 🙂 Chodzi o prezenty;)
 14. Wykonajcie dekoracyjną choinkę. Może to być choinka z małych pomponików, z makaronu, papieru.
 15. Tuż, przed świętami (lub wcześniej, jak to woli) kupcie choinkę. Jeżeli już ją macie udekorujcie ją najpiękniej jak potraficie.
 16. Udekorujcie świątecznymi ozdobami okna lub drzwi. Możecie wykonać piękny wianek, postawić na parapecie świąteczną ozdobę.
 17. Usiądźcie wspólnie i obejrzyjcie rodzinne zdjęcia. Z ostatnich świąt, z wakacji, z imprez rodzinnych czy weekendowego wypadu. Ja również wysyłam w ten dzień kilka do wywołania. Zajmuje bardzo mało czasu (za pomocą aplikacji) a radość kiedy kurier przynosi wywołane zdjęcia ogromna.
 18. Zróbcie sobie świąteczną, rodzinną sesję zdjęciową. Świetna pamiątka na całe życie. Jeśli będziecie ją robić regularnie, każdego roku zobaczycie jak zmieniacie się z roku na rok.
 19. Wybierzcie się na wspólną przejażdżkę pociągiem, autobusem, tramwajem czy metrem.
 20. Posprzątajcie, może to dobry czas by przejrzeć zabawki, ubrania i oddać potrzebującym te, których już nie potrzebujemy.
 21. Bądźcie mili. Tak, cały dzień starajcie się aby żadna błahostka nie wyprowadziła Was z równowagi. Uśmiechajcie się i powiedzcie coś miłego: Pani w sklepie, koledze czy koleżance w szkole, przedszkolu, pracy.
 22. Obejrzyjcie wspólnie bajkę, pograjcie razem w gry, poczytajcie książki.
 23. Ususzcie pomarańcze, cytryny, które później przydadzą się jako ozdoby podczas pakowania świątecznych prezentów.
 24. Przygotujcie świąteczny obrazek.
 25. Wybierzcie się na sanki, jeśli jest taka możliwość zorganizujcie wypad na lodowisko.
 26. Wieczorem przygotujcie ciepłe kakao dla całej rodziny. Usiądźcie wszyscy razem i odpoczywajcie (o ile przy młodszych dzieciach to możliwe 🙂
 27. Nauczcie się świątecznych piosenek. Potańczcie wspólnie i powygłupiajcie się razem.
 28. W weekend wybierzcie się do kina.
 29. Zorganizujcie bitwę na śnieżki.
 30. Przygotujcie obrazki świąteczne. Możecie malować, kolorować, wyklejać. Powieście je na lodówce lub na ścianie w pokoju dziecka.

Jestem ciekawa Waszych doświadczeń i pomysłów z zadaniami do kalendarza adwentowego. Będzie mi niezmiernie miło jeśli dacie znać w komentarzach. Listę będę aktualizować o Wasze pomysły.

Zobaczcie nasze wszystkie ozdoby świąteczne.